Skip to main content

Często stawiane pytania | Gator Grip

Jak wytrzymałe są stalowe szpilki?

Przy obracaniu klucza szpilki przenoszą siłę na zewnętrzną ściankę, przy czym naciskają  jedna na drugą i dlatego nie może powstać taka siła, która mogłaby je wygiąć.

Czy można dokręcić/odkręcić śrubę zabezpieczającą w samochodzie?

To zależy od kształtu śruby zabezpieczającej. W wielu przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to możliwe. Uniwersalny klucz Gator-Grip® ma lepszy styk na zewnątrz obrzeża, niż w środku przedmiotu. W przypadku, gdy śruba bezpieczeństwa ma kształt różniący się od okrągłego, bardzo prawdopodobne jest, że kluczem Gator-Grip® będzie można odkręcić/dokręcić tę śrubę.

Czy można zastosować klucz Gator-Grip® do wymiany świec zapłonowych?

Nie. Szpilki nie wciskają się aż tak głęboko. Głębokość wciśnięcia szpilek w przypadku ETC 120 wynosi 9,5 mm, a w ETC 125 jest to 15,8 mm.

Czy można zastosować klucz Gator-Grip® do śrub imbusowych?

Klucz uniwersalny Gator-Grip® wykorzystuje kontakt z zewnętrznym obrzeżem przedmiotu. Szpilki nie mogą się dostać do wpuszczonego łba śruby.

Do czego służy adapter?

Adapter umożliwia korzystanie z klucza Gator-Grip® za pomocą wkrętarki akumulatorowej. Jest to dobry i szybki sposób wykorzystania tego narzędzia.

Widziałem w Internecie klucze uniwersalne, które bardzo podobne do kluczy Gator-Grip®. Na czym polega przewaga klucza Gator-Grip®?

Sukces kluczy Gator-Grip® zainspirował i zachęcił niektórych producentów do naruszenia praw patentowych i zaczęli oferować kopie naszych kluczy o wyraźnie gorszej jakości.

Tylko oryginalne klucze Gator-Grip® mają:

  • Części ze stopu stali o bardzo wysokiej jakości. Kopie części są z wykonane z miękkiej stali, która łamie się po krótkim czasie. Jakość oryginalnego wyrobu zapewnia praktycznie dożywotnią trwałość elementów.
  • Większa liczba szpilek: Klucz Gator-Grip® wykorzystuje 54 szpilki. W kopiach jest ogólnie mniej szpilek, a przecież to właśnie większa liczba szpilek zapewnia lepszy i szybszy kontakt. Ze względu na tę zaletę w ostatnim czasie pojawiła się już kopia zawierająca tyle samo szpilek.
  • Okrągłe szpilki: Kopie miały zastosowane sześciokątne szpilki z ostrymi krawędziami. Ostre krawędzie kaleczą śruby i są podatne na pękanie. Oryginalne, półokrągłe szpilki są przyjazne dla śrub i dodatkowo są odporniejsze na pękanie.
  • Wewnętrzne ścianki o kształcie sześciokąta spełniają dwie funkcje: 1) przenoszą moment obrotowy na ściankę i 2) jak tylko śruba zacznie się obracać, szpilki przesuwają się po ścianach sześciokąta zmierzając do środka, co zapewnia lepszą przyczepność do elementu, z którym współpracują.
  • Większy moment obrotowy: Wysokiej jakości stal i większa liczba szpilek umożliwia kluczowi Gator-Grip® 4-5x lepsze przenoszenie momentu obrotowego. Kopie nie wytrzymują testu nawet przy 100 Nm. Oryginalny klucz ETC-120 umożliwia zastosowanie momentu obrotowego 200 Nm, a moment obrotowy w przypadku klucza ETC-125 przekracza 540 Nm, co jest wartością bardzo zbliżoną do momentu charakteryzującego standardowy klucz.
  • Odporność na rozpuszczalniki: Przy kopii klucza niektóre z jego części ulegają rozkładowi przy czyszczeniu rozpuszczalnikami, benzyną albo rozcieńczalnikami – ponieważ szpilki są połączone klejem. Oryginalny klucz Gator-Grip® wykorzystuje wysokiej jakości polimery odporne na rozpuszczalniki.